Köpek Odası Dekorasyon Fikirleri Nelerdir

0 26

Köpek odası dekorasyon fikirleri nelerdir? Evcil hayvanlarımızı nasıl daha çok mutlu edebiliriz? Köpek odası dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Evlerimizde bizlerle beraber yaşayan evcil hayvanlarımız sıklıkla hayal kırıklığına uğrayabilmekteler. Zira yaşadıkları evlerde kendilerine ait özel bir alan bulamayan hayvanlarımız bu sebepten dolayı bakıcılarının mahrem alanlarını işgal ederler. Özellikle konu köpekler olunca bu durumla çok daha sık bir şekilde karşılaşmanız mümkün. Bu bağlamda hem kendi konforunuzu hem de köpeğinizin konforunu sağlamak adına siz de evcil hayvan odası yaptırabilirsiniz. O halde gelin köpek odası dekorasyon fikirleri listemize birlikte göz atalım. Köpek odası dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Köpek Odası Dekorasyon Fikirleri

Her cins köpeğe farklı oda tasarlamanız mümkün. Zira köpekler insanlara nazaran genel geçer yapıda değillerdir. Büyük köpeklerin, küçük köpeklerin, hareketli köpeklerin ve hareketsiz köpeklerin ihtiyaçları birbirlerinden çok daha farklı olur. Örnek vermek gerekirse hareketli köpekler geniş ve enerjisi yüksek bir alana ihtiyaç duyarken hareketsiz köpeklerdeyse de bu durum tam tersidir. Dolayısıyla her köpeğe aynı odayı hazırlamak, aynı yatağı kullanmak ya da aynı oyuncakları sunmak son derece yanlıştır.

Aynı zamanda türler arasında da köpeklerin birçok farklı karakteri olabilmekte. Bu bağlamda köpeğinizi en iyi tanıyan dostu siz olarak öncelikle kendisinin nasıl bir alana ihtiyaç duyduğunu belirlemelisiniz. Böylece köpek odası dekorasyon fikirleri listemizde sunduğumuz tavsiyeleri çok daha verimli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Gelin köpek odası dekorasyonu nasıl yapılmalıdır göz atalım.

Köpek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır

Alan Seçimi

Eğer köpeğinizin ne denli bir büyüklükte alana ihtiyacı olduğunu hesapladıysanız kendisinin odasını nereye kuracağınıza karar vermelisiniz. Eğer bahçenize bir köpek odası yaptırmak istiyorsanız mini bir kulübe ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Lakin mini kulübenin boyutlarını küçük tutmamanızı öneriyoruz. Zira küçük olan kulübelerde köpeklerin sıkıldıklarını ve odalarından hoşlanmadıklarını görebilmekteyiz. Dolayısıyla evinizin içerisi ya da dışarısı fark etmeksizin dostumuzun hareket edebileceği bir alana oda yapmanız şarttır. Üstelik kimi köpek sahipleri mini çit parmaklıklarla köpek odasının boyutunu da arttırmaktalar. Böylece köpekler odalarında kapalı kalsalar bile rahatlıkla hareket edebiliyorlar.

Dekor Seçimi

Köpek odası dekorasyon fikirleri arasında dekor büyük önem taşımakta. Ancak köpek odası dekorasyonu nasıl yapılmalıdır sorusuna vereceğimiz ilk cevap dekorda dış görünüşe önem vermeniz olacak. Çünkü unutmayın ki köpeğinizin odasına kimse girmeyecek. Orası sadece minik dostunuza ait olan bir alan olacak. Dolayısıyla köpek odasını dekore edeceğim derken işlevsiz hale getirmenize gerek yok. Çünkü köpekler kendi mahrem alanlarında bulunan gereksiz aksesuarları sevmezler. Bunun yerine ona sadece ihtiyacı olan, sevdiği eşyalarını verebilir ve gerisine karışmayabilirsiniz. Ancak elbette ki güzel bir duvar boyası veya kulübe tipi oda kullanıyorsanız da hoş bir kulübe tasarımı yaptırtmayı unutmayın. Bu durum evinizin bütünlüğünü sağlar.

Evcil Hayvan

Özgürlük

Köpek odası dekorasyonu nasıl yapılmalıdır sorusuna verdiğimiz en sık cevaplardan bir tanesi de özgürlük. Çünkü unutmayın ki köpekler özgür hissetmedikleri hiçbir alanı sevmezler. Dolayısıyla bu alanlara kendi rızalarıyla da girmezler. Eğer dostunuzu ayak altından çekmek adına bir oda yapmak istiyorsanız bu amacınızdan derhal vazgeçin. Zira odaların asıl amacı köpekleri bir konumda sabitlemek değil, onlara konfor sağlamaktır. Dolayısıyla köpek odası dekorasyon fikirleri arasında kapı seçimi çok önemlidir. Çift yollu köpek kapılar kullanarak her zaman köpeğinize özgürlük verebilirsiniz. Böylece minik dostumuz istediği zaman odasına girecek ve istediği zaman da çıkacaktır. Bu işlevselliğin onu çok mutlu edeceğine emin olabilirsiniz.

Köpek Odası Dekorasyon Fikirleri

Köpek Odası Dekorasyon: Yatak ve Oyuncaklar

Köpek odası dekorasyon fikirleri arasında birçok malzeme bulunmakta. Fakat bu malzemelerden en önemlileri köpek yatağı ve köpek oyuncakları. Üst paragraflarda köpeklerin dekorasyonu pek umursamadıklarını, hatta gereksiz gördükleri eşyaları kendi mahremlerinde istemediklerini anlatmıştık. Genellikle her köpek tarafından sevilen ve sıklıkla kullanılan iki eşya da köpek yatağı ve oyuncakları olmakta. Köpeğinizin en sevdiği oyuncakları onun odasında toplayabilirsiniz. Üstelik kendisine yeni ve kaliteli oyuncaklar almanız da mümkün. Aynı zamanda köpek yatağı seçimi yaparken de dostumuzun boyutlarına ve zevklerine göre bir model beğenmeyi unutmayın. Zira kendisinin en sık kullanacağı eşyası yatağı olacaktır. Size tavsiyemiz köpek yatağı ve oyuncakları satın alırken hiçbir şekilde masraftan kaçınmamanız olacak.

Köpek odası dekorasyon fikirleri ile siz de minik dostunuza eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz. Köpek odası dekorasyonu nasıl yapılmalıdır yazımızın sonuna geldik. Ayrıca merdiven altı dekorasyonunuzu da bu noktada değerlendirmeniz mümkün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.