Halı Renkleri Neye Göre Seçilmelidir?

0 37

Bir evin dekorasyonunda kullanılan eşyalar kadar eşyaların renkleri de önemlidir. Bu sebeple halı seçimlerinde de renklere dikkat etmeli ve tercihlerinizi ilgi çeken renklerden yana kullanmalısınız. Halı üretimi konusunda ülkemizde birbirinden farklı markaların bulunması seçim konusunda problemlerle karşılaşmanıza sebep olacaktır. Bu gibi durumlarda önceliğinizi evin içerisinde kullanmış olduğunuz koltuk takımı, perde ve aksesuarların renkleriyle halı renkleri arasında uyum olmasına vermelisiniz. Bu uyumu yakaladığınızda ev içerisinde mükemmel bir hava yaratmanız adeta kaçınılmaz olacaktır.

Mobilyaların Renklerini Dikkate Alın

Halı ve Mobilya Rengi Uyumu

Evinizde yer alan koltukların renkleriyle halıların renklerinin uyum içerisinde olması, dışarıdan bakıldığında evinizin mükemmel görünüme sahip olması için yeterli olacaktır. Bu sebeple aşağıda sizler için vereceğimiz renk uyumlarına göre halı seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Koltuk Takımları; “Kiremit – Mavi – Lacivert” renginde ise Halıların Rengi; “Açık Mavi – Sarı – Gri” renklerde olmalıdır.
  • Koltuk Takımları; “Kırmızı – Sarı – Turuncu” renginde ise Halıların Rengi; “Siyah – Sarı – Mavi” renklerde olmalıdır.

Perde ve Halı Renkleri İçin Uyumdan Yana Olun

Bir salonda halılarla renkleri uyumlu olması gereken tek şey tabii ki de sadece mobilyalar değildir. Bu uyumu daha üst seviyelere çıkaracak olan bir diğer dekor perdelerdir. Her ne kadar evin dışarıdan görünmesini engelleme görevine sahip olsa da evin iç kısmında yaşayan kişilere mükemmel bir hava sunmalı ve evi boğmamalıdır. Bu sebeple halı renk seçiminde mobilyalardan sonra perdelere de dikkat etmelisiniz.

Renk Yoğunluğu Az Olsun, Dikkatinizi Dağıtmasın

Halının Ev İçerisine Uyumu

Renkler her ne kadar dekorasyonun en önemli parçası olsa da evdeki eşyaları çok fazla renklendirdiğinizde dikkat dağınıklığına yol açacaktır. Bu yılın modası olarak ev dekorasyonunda en fazla kullanılan renkler sıcak renkler değil tam tersine soğuk renklerdir. Her eşyada olduğu gibi halı renklerinde de soğuk renkleri kullanarak en iyi dekorasyonu uygulayabilirsiniz.

Bu önerilerimizi dikkate aldığınızda misafirlerinizi evinizde ağırladığınızda herkes tarafından beğenilen bir dekor oluşturmuş ve ilgi çeken işler yapmış olacaksınız. Bu bakımdan dekorasyonda öncelikle renk uyumuna önem vermelisiniz. Her eşya için değişik görüntüler oluşturmak yerine evin genel kapsamında kullandığınız renkleri mobilyalarda ve perdelerde de ön plana çıkararak renk yoğunluğunu da azaltabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.