Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

0 17

Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Evinizi dekore ederken hangi unsurları temel almak zorundasınız?

Genel olarak ev dekorasyonu son derece zor bir iş diyebiliriz. Zira bir evi baştan tasarlamak ve o evin bütün havasına önceden karar vermek bir hayli problemli bir süreç. Lakin elbette ki güzel bir planlama ve yoğunlaşma ile siz de evinizin dekorasyonunu tasarlayabilirsiniz. İlk defa ev dekorasyonu yapacaklar için de bu süreci nasıl daha iyi yönetmeniz gerektiğini anlatacağız. Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler ile siz de rahatlıkla kendi evinizin tasarımını yapabileceksiniz. O halde gelin bir ev tasarlarken nelere dikkat edilmeliymiş hep birlikte göz atalım.

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Evin Temelleri
  • Genel Tema
  • Uyumluluk
  • Dekoratif Öğeler

İyi bir ev dekorasyonu her zaman planlamayla beraber gelir. Genel olarak evinizin nasıl gözükmesi gerektiğini her zaman planlamalısınız. Gerekirse elinize bir kağıt ve kalem alarak ev planınızı çizedebilirsiniz. Çizim sürecinde aklınıza birçok yeni fikrin geleceğini ve planlarınızın çok daha güzelleşeceğini fark edeceksiniz. Unutmayın ki bu tip süreçlerde hiçbir zaman ilk plana sadık kalınmaz. Genellikle iş üzerindeyken aklınıza yeni ve daha yaratıcı fikirler gelir. Dolayısıyla da yapacağınız planın yeni fikirlere açık olması, değiştirilebilir olması ve tutarlı olması çok önemlidir. İyi bir planlama sürecinden sonra da evinizin tasarımını yapmaya başlayabilirsiniz.

L Koltuk

Evin Temellerinden Başlayın

Evin temellerini oluşturan birkaç unsur vardır. Örneğin salon için bu temeller duvar boyası, parke, pencereler ve süpürgelikler gibi unsurlar olabilir. Mutfak tasarımında da işin içerisinde tezgah ve mutfak dolapları girer. Evinizin temellerini iyi bir şekilde oturtursanız geriye kalan tasarımda da güzel bir görüntü elde etmeniz kolaylaşır. Bu bağlamda özellikle parke ve duvar boyasına çok iyi karar vermeniz gerekmekte. Eğer genel bir tema fikriniz yoksa, yani evinizi belirli kalıplarla dekore etmek yerine işlevsel kılmak istiyorsanız sık tercih edilen renkleri seçebilirsiniz. Kahverengi, sarı, koyu kahverengi ve benzeri renkler bu noktada son derece mantıklı olacaklardır. Zira ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler ile bu renkleri hemen hemen her dekorasyonda kullanmanız mümkün. Fakat daha spesifik bir tasarım istiyorsanız farklı renklere yönelebilirsiniz.

Şömine ve Yılbaşı Ağacı

Genel Temanızı Belirleyin

Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler arasında genel tema önemli bir yer taşımakta. Evinizin genel temasını iyi bir şekilde belirlemek size ciddi avantaj sağlar. Örnek vermek gerekirse mavi tonlarında yapmak istediğiniz bir tasarım için mavi tonlarına uygun duvar boyası, parke, eşya, süsleme ve benzeri ürünleri bulmalısınız. Ancak evinizin için herhangi bir tema belirlemezseniz birbirleriyle uyumsuz eşyalar alma olasılığınız yüksek olur. Bunun sonucunda da hiçbir teması bulunmayan ve son derece yavan duran bir ev görüntüsü oluşturabilirsiniz. İşe başlamadan önce evinizin için mutlaka bir tema belirleyin. Bu tema bir renk olabilir, bir eşya olabilir, örnek alınan bir konum ya da tasarım da olabilir. Tema seçimindeki unsur sizin hayal gücünüze kalmış durumda.

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler: Uyumlu Eşyalar

Birbirleriyle uyumlu eşyalar seçmeniz gerektiğini üst paragrafta belirtmiştik. Bu konunun sandığınızdan çok daha önemli olduğunu belirtelim. Zira birbirleriyle uyumlu eşyalar seçmediğiniz takdirde hoş bir dekorasyon oluşturmanız imkânsız olur. Sanılanın aksine bunun için izlemeniz gereken adımlar da son derece basittir. Eşyalarınızın renk geçişlerine dikkat etmeye çalışın. Birbirleriyle tamamen zıt eşyalar hoş görünebildiği gibi geçişi yumuşak olan eşyalar da güzel gözükebilmekte. Bu noktada olabildiğince zevkli olmaya ve tasarım, renk hususunda benzer öğeleri almayı deneyin.

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekoratif Öğeler

Evinizin son rötuşlarını atarken artık dekoratif öğe seçimlerine de başlamanız gerekmekte. Dekoratif öğeleri evinizin temel eşyalarını tamamlamadan almamanızı öneriyoruz. Zira bu durumda temel eşyaların yaratacağı kalabalığı öngöremeyebilir ve kötü bir dekorasyon seçimi yapabilirsiniz. Bunun yerine evinizdeki eşyalar hazır olduğu zaman bu eşyalara ve evinizin genel havasına uygun dekoratif öğeler almaya çalışın. Bu sayede çok daha güzel bir dekorasyon oluşturacağınızı ve alacağınız dekoratif öğelerin son derece hoş olacağını siz de fark edeceksiniz. Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler arasından dekoratif öğeler hakkında daha fazla bilgi almak için trend duvar dekorasyonu önerilerine de göz atmanız mümkün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.