En İyi Mutfak Fayans Modelleri Neler? 2021 Mutfak Fayans Önerileri

0 207

En iyi mutfak fayans modelleri neler? Hangi modeller göze daha hoş gelmekte? Modern ve minimal mutfak tasarımıyla sizlerleyiz.

Mutfak tasarımlarını belirleyen en önemli unsur parkeler, dolaplar, fayanslar ve tezgah olmakta. Dolayısıyla da mutfak fayansı seçimi son derece dikkatli yapılmalı. Seçimi yapılan fayans hem performans ve hem de görüntü açısından tatmin edici olmak zorunda. Zira görüntüsü kötü bir mutfak fayansının dekoratif manada hiçbir katkısı olmaz. Aynı zamanda performansı kötü olan kalitesiz bir fayans da kısa süre içerisinde yıpranır ve kullanılamaz hale gelir. Özellikle mutfak gibi her tarafa su, yemek ve yağ sıçrayan bir ortamda bu tür materyallerin seçimi son derece önemlidir. Peki en iyi mutfak fayans modelleri neler?

Renkli Fayans

En İyi Mutfak Fayans Modelleri

  • Metal Fayans
  • Tahta Görünümlü Fayans
  • Renkli Fayans
  • Dekor Fayans

Metal fayanslar gerek görünüm ve gerekse kullanım itibariyle son derece iyidirler. Metal malzemeden yapıldıklarından ötürü kolay bir şekilde yıpranmazlar. Üzerlerine gelen hiçbir yağ ve su onları uzun vadede yıpratamaz. Aynı zamanda temizlemeleri de son derece kolaydır.

Tahta görünümlü fayanslar ise tamamen dekor amaçlı yapılırlar. Bu tür fayanslar elbette ki gerçek tahtadan olmazlar. Ancak tahta görünümlü bir fayans tercihi yapacaksanız seçtiğiniz fayansa uygun mutfak tasarımı da dekore etmeniz gerek. Bunun için kahverengi tonlarının hakim olduğu ya da tahta malzemelerin aktif olarak kullandığı bir mutfak tasarımı oluşturmanız şart. Ancak bu sayede tahta görünümlü fayansın dekorasyonundan verim almanız mümkün olur.

En İyi Mutfak Fayans Modelleri

Renkli ve Dekor Fayanslar

Renkli fayanslar her ortama her şekilde uyum sağlarlar. Bu bağlamda da en çok kullanılan fayans türü budur. Ancak elbette ki mutfağınızın genel renk temasına uygun renkler seçmeniz gerekmekte. Örneğin koyu tonlarda bir mutfak yapıyorsanız bazı fayanslarınızın beyaz olmasını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda sarı tonlarda bir mutfak yapıyorsanız da turuncu renklere sahip fayanslar son derece şık duracaklardır. Bunun yerine rengarenk bir fayans dizaynı yaparak da mutfağınıza farklı bir hava katmanız mümkün.

Dekor fayanslar genellikle birleştirdikleri zaman ortaya dekoratif bir desen çıkartan fayanslar oluyorlar. Bu tür fayanslar da yerine göre son derece şık durmaktalar, fakat elbette ki yerine göre vurgusunu iyi yapmamız gerekmekte.  En iyi mutfak fayans modelleri her ne kadar tek başlarına hoş dursalar da eğer genel mutfak dekorasyonunuz fayansınızla uyumlu olmazsa sonuç hüsran olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.