Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

0 97

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır diyorsanız hazırlamış olduğumuz yazı tam size göre! Gelin çocuk odası dekorasyonu konusuna göz atalım.

Yeni yeni yetişen ve kendine has bir odası olması gereken çocuklarımız için hazırlamış olduğumuz bu yazının sizlere ışık tutacağını düşünüyoruz. Genç ve çocuk odası dekorasyonu diğer ev dekorasyonlarına nazaran çok daha önemli olmakta. Bu yüzden çocuk odasını tasarlarken oldukça dikkatli olmalısınız ve özenerek tasarlamalısınız. Birden çok çocuk odası kombinasyonuyla birlikte elbette seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Sizler için yazmış olduğumuz yazıda bu zorluğu az da olsa azaltarak işinizi kolaylaştırmak bir numaralı önceliğimiz. Şimdi hep birlikte çocuk odası dekorasyonu oluştururken nelere dikkat edilmesi gerekli görelim.

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır ve Nasıl Yapılmalıdır

Çocuk odasını tasarlarken ciddi olmalısınız. Çocuklarınızın istek ve arzularına göre hareket etmenin yanı sıra işlevselliğe de özen göstermelisiniz. Bu noktada orta yolu bulabilmek çok önemli. Zira çocuklarınızı memnun etmek kendinizi memnun etmekten biraz daha zor olabilir. Bunun için epey uğraşmanız gerekecektir. Söz konusu çocuğunuz olduğu için onu memnun etmek en doğal göreviniz. Şimdi hep birlikte konunun detaylarına göz atalım.

Çocuk Odası Dekorasyonu

Yatak Seçimi

Çocuklarınızın uyku zamanını da hesaba katarak gününün çoğunu yatakta geçireceğini varsayabilirsiniz. Yataklar çocuk odası dekorasyonunda önemli bir role sahiptir. Çocuklarınızın verimli bir uyku geçirmesi için rahat bir yatak tercihi yapmanız gerekecektir. Yatak seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler arasında kesinlikle güncel kalacak bir yatak seçimi yapmalısınız. 5 sene geçse dahi eski bir model gibi gözükmemesi, yatak seçiminde en önemli noktalardan birisi olacaktır. Ayrıca yatak modelini çok yüksek ve çok alçak seçmemenizde yarar var.

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır: Gardırop Seçimi

Gardırop seçimi çocuklarınız için çok önemli olduğundan dolayı içerisi geniş dolaplardan yana tercihinizi kullanmalısınız. Bu sayede çocuklarınız rahat bir şekilde eşyalarını ve giysilerini buraya yerleştirebilecektir. Dolap konusunda duvar renginden bağımsız olmak yerine duvar rengine yakın bir kapalı ton seçin. Böylece tasarlamış olduğunuz oda tasarımında uyum bütünlülüğü oluşturabilirsiniz. Kapaklarında ayna olan gardırop modelleri 2021 yılında trendler arasında olmakta. Sizlere önerimiz de gardırop seçimi yaparken kapaklarında ayna olmasından yana. Eğer kız çocukları için oda hazırlıyorsanız da büyük gardıropları tercih etmenizde fayda var.

Beyaz Çocuk Odası

Işıklandırma Sistemi 

Işıklandırma sistemi çocuk odası dekorasyonu hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi olmaktadır. Çocuğunuz için düzgün bir ışıklandırma sistemi tasarlamanız gerekiyor. Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır sorusuna bu konu büyük öneme sahip. Zira ders çalışma esnasında çocuğunuzun gözünü fazla almayacak ve aynı zaman içerisinde uykusunu getirmeyecek ışıklandırmalar tercih etmelisiniz. 2021 yılının ışıklandırma sistemi trendlerinde abajur ışıklandırma sistemleri bulunmakta. Oluşturmuş olduğunuz çalışma masasından biraz daha uzak mesafeye abajur yerleştirerek çocuğunuzun odasında estetik bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri: Masa

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır sorusunda çalışma masası oldukça önemli. Çocuğunuzun sürekli olarak aynı odada büyüyeceğini göz önünde bulundurursanız güncel kalacak bir çalışma masası tercih etmelisiniz. Geniş ve çocukça gözükmeyen çalışma masası tercih ederseniz ilerleyen dönemlerde tekrardan masa almak zorunda kalmazsınız. Dekorasyonunu düzenlediğiniz çocuk odasında duvar dekorasyonu olarak tablolar, duvar saatleri ve çeşitli duvar aksesuarları tercih ederek odada estetik bir görüntü kazanabilirsiniz. Bu sayede tasarlamış olduğunuz oda yıllar geçse bile güncel bir şekilde kalabilir.

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Perde, Halı ve Aksesuarlar

Perde seçimini duvar renginden yana yapın. Böylece oda içerisinde diğer dekorasyonlarla beraber uyum bütünlüğü sağlayabilirsiniz. Eğer özel bir perde türü arayışındaysanız trend perde seçimlerinde stor perde kullanımı oldukça yüksek. Bu bağlamda stor perde modelleri özellikle genç çocuklarınız için oldukça iyi bir tercih. Halı tercihi yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Yaptığınız yanlış halı seçimleri odadaki tüm uyum bütünlüğünü bozabilir. Halı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken husus odayı genç tutmak olacak. Sizlere tavsiyemiz, çocuk odası dekorasyonunda halı seçimini küçük halılardan yana kullanmanız yönünde. Aynı şekilde dekorasyon seçimlerini de küçük aksesuarlara özen gösterin.

Sizler için hazırlamış olduğumuz çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır adlı yazımızın burada sonuna geldik. Artık çocuklarınız için siz de bu yazıdan ilham alarak güzel bir şekilde oda tasarlayabilir ve onların sevgisini daha çok kazanabilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.