Banyo Dekorasyon Fikirleri Nelerdir

0 69

Banyo dekorasyon fikirleri nelerdir? Banyomuzu nasıl tasarlamalıyız ve tasarımda nelere dikkat etmeliyiz? Banyo tasarımı merak edilenleri.

Gün içerisinde evimizde en çok vakit geçirdiğimiz yerler bellidir. Salonumuz, yatak odamız ve mutfağımız bu yerlerden birkaçı. Aynı zamanda banyomuzda da ciddi oranda vakit geçirmekteyiz. Özellikle her sabah uyandıktan sonra banyoya uğramak, ufak bir yüz yıkama ve diş fırçalama sekansıyla güne başlamak hemen hemen herkesin alıştığı bir rutin. Bu bağlamda banyo dekorasyonu çok önemlidir. Zira banyonuz gün içerisinde en çok vakit geçireceğiniz yer olma özelliğinin yanı sıra misafirlerinizin de sıklıkla kullanacağı bir mekandır. Eğer evinizin genel dekorasyonuna önem veriyorsanız banyonuza özel bir çalışma yapmanız her zaman sağlıklı olacaktır. Peki banyo dekorasyon fikirleri nelerdir?

Banyo Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Bir banyo tasarlamadan önce karar vermeniz gereken ilk unsur alan ve yapı modelleridir. Eğer tuvaletinizin, duş kabininizin ya da küvetinizin bir arada bulunduğu bir banyonuz varsa dekorasyonunuzu bu unsurlara göre seçmelisiniz. Aynı zamanda banyo büyüklüğünüz de dekorasyon konusunda büyük bir etkendir. Çünkü küçük boyutlu banyolarda koyu ve basık renklerin klostrofobik bir ortam yarattığına şahit olabilmekteyiz. Bu bağlamda eğer küçük boyutlu bir banyonuz varsa açık renkleri kullanmayı tercih etmenizi öneriyoruz. Dolayısıyla banyo dekorasyonuna karar verecekken belirlemeniz gereken ilk husus renk skalası olacaktır.

Küvet Dekorasyonu

Işıklandırma

Banyo dekorasyon fikirleri içerisinde ışıklandırma büyük önem taşıyor. Eğer düzgün bir ışıklandırmaya sahip banyonuz olmazsa günlük hayatınızda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü tıraş, makyaj, cilt bakımı ve benzeri her türlü işlemi banyodaki aynamız karşısında gerçekleştiririz. Eğer vücudumuzu net bir şekilde göremezsek bu süreçlerde ciddi sekteye uğramamamız mümkün. Aynı zamanda ışıklandırma dekorasyon açısından da büyük katkı sağlar. Güzel ışıklandırmalı banyoların göze çok daha hoş ve estetik gözüktüğü bilinmekte. Banyo ışıklandırması yaparken her zaman arka ledleri kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle aynaların arkasına konumlandırılan bu ledler hem yüzünüze daha fazla ışık gelmesini sağlar hem de hoş bir görüntü oluştururlar.

Açık Renkli Banyo

Banyo Dekorasyon Sürecinde İşlevsellik

Dekorasyon yaparken işlevselliğe de önem vermeyi unutmayın. Banyonuza sereceğiniz paspasın suya karşı dayanıklı olmasına özen gösterin. Aynı zamanda alacağınız aksesuarların ve süslemelerinde banyo yapısına uygun olmasına dikkat edin. Böylece hem işlevsel ürünlere hem de göze hoş gelen tasarımlara sahip olmanız mümkün olur. Küvetli banyolar için banyo perdelerine, duşa kabin banyolar için dekorasyonlu ayırıcılara, dekoratif sabunluk ve kaplıklara göz atmayı unutmayın. Banyo dekorasyon fikirleri arasında bu unsurlar bir banyoyu güzel kılan en önemli etmenler arasında yer almaktalar.

Parke ve Duvar Boyası

Banyo dekorasyonunda parkenizin ve duvar boyanızın suya dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Çoğu insan banyo parkelerinde laminant ya da seramik kaplamalı alternatiflere yönelmektedir. Bu kesinlikle doğru bir adımdır. Zira laminant ve seramik ürünlerin suya dayanıklı oldukları bilinmekte.

Bütün bunların yanı sıra alacağınız duvar boyası ve parkenin de uyumlu olmalarına özen gösterin. Bunun için koyu renkle açık renk tezatlığını kullanabilir, yumuşak renk geçişleri sağlayabilir ya da birbirleriyle uyumlu farklı renkleri kombinleyebilirsiniz. Aynı zamanda dekorasyonlu duvar bantlarının da estetik olarak hoş görüntüler sağlayabildiklerini belirtelim. Yazımızın ilk paragrafında belirtmiş olduğumuz renk skalası fikrini bu noktada uygulayın. Çünkü banyonuzun renk skalasını oluşturacak olan temel iki etken duvar ve parke renginiz olacaktır. Banyo dekorasyon fikirleri içerisinde bu iki unsur büyük önem arz etmekte.

Banyo Dekorasyon Fikirleri

Ayna Yapısı

Bir banyoyu banyo yapan en önemli unsurlardan bir tanesi aynadır. Neredeyse her gün kullandığımız, cildimizi ve yüzümüzü kontrol ettiğimiz, önünde dışarıya çıkmaya hazırlandığımız aynalar büyük önem taşırlar. Bu bağlamda banyonuza alacağınız aynayı her zaman büyük ve kaliteli tutmanızı öneriyoruz. Ayna konusunda masraftan kaçınmamak sizin adınıza daha sağlıklı olacaktır. Alacağınız aynayı odanızın yapısına göre seçmeniz mümkün. Kare odalarda elips ve kare aynaların daha hoş durduklarını, dikdörtgen odalarda da dikdörtgen aynaların estetik açıdan daha verimli olduklarını belirtelim. Aynı zamanda ünite yapınıza göre de ayna seçiminiz değişebilmekte. Aynanızı ve ayna ünitenizi odanızın genel mimarisine göre seçmenizi öneriyoruz. Banyo dekorasyon fikirleri hususunda aynalarla alakalı daha fazla bilgi almak adına aynalı banyo dolapları nasıl olmalıdır yazımıza da göz atmanız mümkün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.