Avize Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 49

Avize seçerken nelere dikkat edilmeli? Avize seçimi nasıl yapılmalıdır? Bu soruları bütün ayrıntılarıyla sizlere cevaplıyoruz.

Bir evin olmazsa olmazlarından bir tanesini avizeler olarak niteleyebiliriz. Hemen hemen her evde birçok avize çeşidi bulunmaktadır. Işık kaynaklarımızın daha etkin bir şekilde yayılmasını sağlayan ve odalarımıza mükemmel bir dekor olan avizeler, her evin vazgeçilmezlerinden bir tanesi. Elbette ki avize seçimi sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Bu bağlamda sizlere avize seçerken nelere dikkat edilmeli içeriğimizi hazırladık. İçeriğimizdeki maddelere ve tavsiyelere eksiksiz bir şekilde uyduğunuz takdirde son derece dekoratif ve verimli modeller seçmeniz mümkün olacak. O halde gelin konunun detaylarına yakından göz atalım.

Avize Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle avizelerin hemen hemen her odada ve salonda kullanılabildiğini bilmekteyiz. Gerek misafir odasında, gerek yatak odasında, gerek salonda ve gerekse misafir salonlarında avizeler sıklıkla kullanılmakta. Dolayısıyla her odanın yapısına ve amacına göre de farklı avize alternatifleri mevcut. Yatak odası için tasarlanan bir avizeyi salonunuzda kullanmanız mantıksız olacaktır. Aynı durum bahsettiğimiz örneğin tersi için de geçerli. Dolayısıyla avize seçimi nasıl yapılmalıdır probleminin ilk cevabı kullanım alanı olacak. Öncelikle alacağınız ürünü nerede kullanmanız gerektiğine karar verin. Avizeyi yatak odanızda kullanacaksanız daha sade ve dikkat çekmeyen tasarımlara, salonunuz için de daha hareketli modellere yönelmeniz mümkün.

  • Renk Uyumu
  • Işığın Yayımı
  • Genel Modellere Yönelim
  • Kimlik Sahibi Modeller

Avize Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Avize Seçimi Nasıl Yapılmalıdır: Renk Uyumu

Avize seçerken nelere dikkat edilmeli hususunda bir diğer cevap renk uyumu. Salonunuzun genel rengine ve havasına uygun olan bir avizeyi tercih etmeniz dekoratif anlamda size büyük katkı sağlar. Bu bağlamda hesaplamanız gereken kıstas sadece duvar renginiz de değildir. Genel olarak aksesuarlarınızın, koltuklarınızın, yatağınızın ve benzeri her türlü eşyanızın oluşturacağı renk uyumunu gözetmelisiniz. Bu renk uyumuna istinaden de bir seçim yapmanız doğru olacaktır. Beyaz ve açık tonların hakim olduğu odalarda koyu avizelerin, geleneksel odalarda da renkli ve sarı avizelerin sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz.

Işığın Yayımı

Birçok avize ışık yayımı hususunda ne yazık ki sınıfta kalmakta. Avize seçimi yaparken mutlaka ışığı iyi bir şekilde dağıtan modellere yönelmenizi öneriyoruz. Çünkü unutmayın ki avizelerin asıl amacı ışığı daha verimli bir şekilde yansıtmaktır. Günümüzdeki modern avize seçeneklerinde tasarıma fazlaca özen gösterilmesinden dolayı performans manasında sınıfta kalan alternatifler mevcut. Haliyle de karanlık ve tam verimli bir şekilde ışık almayan odalar insanların canını sıkmakta. Odanızın tam verimli bir şekilde ışık almaması durumunda dekoratif anlamda iyi gözükmeyeceğin de belirtelim. Çünkü renkleri ve dekorasyonu asıl ortaya çıkartan unsur her zaman ışıktır. Dolayısıyla ışık yayımı ve dizaynı konusunda performanslı bir avize seçmelisiniz. Avize seçerken nelere dikkat edilmeli hususunda minimal modellerin bu konuda gayet verimli olduklarını belirtelim.

Her Ortama Uyumlu Avize

Avize Seçimi Nasıl Yapılmalıdır: Genel Modellere Yönelim

Genel olarak her tarza ve her tasarıma uyum sağlayan bazı avize modelleri mevcuttur. Beyaz ve siyah avizeler, fazla renk barındırmayan avizeler ya da saydam tondaki avizeler bu duruma örnektir. Eğer evinizin tasarımına daha yeni başladıysanız ve aklınızda tam olarak bir fikir yoksa bu tip avizelere yönelin. Böylece ev tasarımınızda çok daha özgür olmanız, avizenize her şarta uyum sağlatmanız mümkün. Özellikle minimal tasarımlı ve çubuk dizaynı andıran modellerin bu konuda mükemmel bir performansa sahip olduklarını da ayrıca belirtelim.

Avize Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Avize Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli: Kimlik Sahibi Modeller

Avize seçimi nasıl yapılmalıdır sorusunu cevaplarken dikkat edeceğimiz bir diğer nokta da kimlik sahibi modeller olacak. Bazı ürün alternatiflerinin bireysel olarak farklı bir kimliğe sahip olduğu bir gerçek. Bu tür ürünler bir salona ya da bir odaya giriş yapıldığında ilk dikkat çeken modeller oluyorlar. Eğer seçtiğiniz avize modeli fazla dikkat çekiciyse, yani kimlik sahibiyse bütün dekoru onun üzerine kurmanız gerekli. Bu bağlamda, eğer bu şekilde bir dekor yapma planınız yoksa bu tip avizelerden uzak durun. Böylece odanızda ya da salonunuzda zıtlık oluşturmamış olursunuz. Bu durumda da çok daha sağlıklı ve estetik görüntüler elde etmeniz mümkün.

Bu yazımızda avize seçimi nasıl yapılmalıdır ve avize seçerken nelere dikkat edilmeli sorularını cevapladık. Konu hakkında daha fazla bilgi için en güzel görünümlü avize modellerine de göz atın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.