Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

0 50

Akdeniz stili ev dekorasyonu nasıl yapılır? Bu stil tam olarak nedir? Bütün merak edilenleri sizler için ayrıntılarıyla cevaplıyoruz.

Günümüzde özellikle Akdeniz bölgesinde yaşayanların sıklıkla bu ev stilini istediklerini bilmekteyiz. Aynı zamanda yazlık tasarımında da ilgili ev stili yoğunlukla kullanılmakta. Bunun yanı sıra muhakkak ki gündelik evinizin de Akdeniz stili olmasını isteyebilirsiniz. Akdeniz stili dendiği zaman birçok insanın kafasında belirli bir fikir oluşmuyor. Zira Akdeniz havasının farklı yorumlamalara ve dolayısıyla da tasarımlara açık olduğunu belirtelim. Ancak sakin ve kaliteli bir tarz arayışı içerisindeyseniz Akdeniz stilinde aradığınızı bulabilirsiniz. Çünkü Akdeniz stili tasarımlar yoğunlukla minimal, cıvıl cıvıl, renkli ve iç açıcı olmalarıyla biliniyorlar. O halde gelin ilgili tasarımlara dikkatle göz atalım.

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

  • Renk Seçimi
  • Minimalistlik
  • Tahta, Ahşap ve benzeri Materyaller
  • Sadelik

Akdeniz stili ev dekorasyonunun adını Akdeniz havzasından aldığını söylememize gerek yok. Dolayısıyla bu tarzın sıklıkla sıcak ve rahat evlerde gittiğini belirtelim. Çünkü alacağınız materyallerle birlikte sıcaktan oluşan terleme, bunalma ve yıpranma gibi özellikler minimuma inecektir. Aynı zamanda sıcak ve güneşli günlerin etrafa yaydığı renklerle de bu stil son derece uyuşmakta. Çünkü stilin asıl amacı sıcak yaz günlerinin oluşturduğu görüntüyü ev sahibine yansıtmak. Eğer güneşli ve yoğunlukla sarı bir havayla uyumlu ev stilini yaratabilirseniz siz de Akdeniz stili ev dekorasyonu nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmuş olursunuz.

Renk Seçimi

Akdeniz stili ev dekorasyonu nasıl yapılır konusunda dikkat edilmesi gereken ilk husus renk seçim. Üst paragrafta da bahsettiğimiz üzere renklerin bu konuda büyük önem arz ettiklerini yeniden vurgulayalım. Eğer kaliteli ve hoş görünen renkler kullanmazsanız ne yazık ki ilgili tarzı yakalayamazsınız. Mat renklerden kesinlikle uzak durun. Özellikle sadece siyah ve beyaz gibi renkler üzerine kurulan öğeler bu tasarıma gitmez. Bunun yerine sıcak, canlı, cıvıl cıvıl renkler kullanmaya çalışın. Aynı zamanda da renk bolluğunu fazla tutmanız son derece önemli. Zira renk bolluğu ile birlikte yaratacağınız dekoratif hava ile Akdeniz esintisini elde edebilirsiniz. Sarı, mavi, yeşil, turuncu ve benzeri renkler sizin için biçilmiş kaftandırlar.

Minimal Ev

Minimalistlik

Akdeniz tipi evlerin minimal olması şarttır. Minimal olmayan, bol bol süsleme barındıran, ilk görüşte sade durmayan evler bu kategoriye girmezler. Çünkü unutmayın ki Akdeniz tipi evlerin amacı sıcak iklimleri absürde etmek. Eğer evinizde çok fazla eşya kullanırsanız sıcak iklimleri misillemeniz imkânsız olur. Zira sıcak iklimler ilgili eşyalara siner ve etrafa yaydığı sıcaklık ile sizi mahvederler. Bu bağlamda olabildiğince minimal olmaya çalışın. Lakin elbette ki minimal olacağım derken ayarı fazla kaçırmayın. Dekoratif öğeler kullanmaya, normal bir ev hissiyatı yaratmaya özen gösterin. Böylelikle Akdeniz stili ev dekorasyonu nasıl yapılır sorusunun en önemli cevabını almış bulunuyorsunuz.

Tahta, Ahşap ve benzeri Materyaller

Akdeniz tarzındaki evlerin ortak noktaları eski usuldeki eşyaları kullanmalarıdır. Bu bağlamda tahta, ahşap, saman, bağlama koltuk ve benzeri her türlü eşyaya evinizde yer verin. Çünkü bu tip eşyaların sıcağı tutmama gibi bir özellikleri bulunur. Üstelik yoğun sıcak altında da yıpranmazlar. Dolayısıyla hem kullanımları son derece rahat hem de uzun vadeli performansları kuvvetli olur. Raflarınızı ahşaptan, koltuk ve masa takımlarınızın kollarını benzer materyallerden, dekoratif öğelerinizi tahtalardan oluşturabilirsiniz. Bu sayede aradığınız ve istediğiniz Akdeniz havasını kolaylıkla elde etmeniz mümkün olacak. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus ahşap ve benzeri materyallere yöneleceğim derken işlevsellikten uzak kalmamanız durumudur. Çünkü işlevsiz eşyalar alırsanız, dekorasyonunuz her ne kadar hoş dursa da, uzun vadede pişman olan siz olursunuz.

Sade Ev

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır: Sadelik

Yazlık evlerde olan en önemli hususlardan bir tanesi sadeliktir. Sadelik konusu Akdeniz tipindeki evlerde de geçerlidir. Evinizi olabildiğince sade ama kullanışlı tutmaya çalışın. Size büyük eşyaları kullanmanız yerine dekoratif öğeleri kullanmanızı öneriyoruz. Yani iki adet masadan ziyade tek ve büyük bir masayı seçmeniz, etrafını ve hatta duvarları dekoratif öğelerle süslemeniz mümkün. Böylece hem aradığınız Akdeniz görüntüsünü ve hem de işlevselliği yakalamanız kolaylaşır. Akdeniz stili ev dekorasyonu nasıl yapılır konusunda sadelik büyük önem taşımakta.

Farklı tarzda bir ev tasarımı arıyorsanız Retro ev tasarımı içeriğimize de göz atın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.